Megjelent Halász Péter Az első csóktól az első gyermekig című kötete
Tavaly év végén jelent meg Halász Péter Az első csóktól az első gyermekig című, a moldvai csángó magyarok párválasztási, házassági szokásait, valamint a gyermek születésével kapcsolatos szokás- és hiedelemvilágát bemutató, páratlanul gazdag, mintegy 450 oldal terjedelmű monográfiája, a Tortoma Kiadó gondozásában.
Harangozó Imre Szabadlélek című verseskötetét 2018. nyarán vehette először kézbe a közönség a békéscsabai Munkácsy Mihály Emlékházban. Erre az az alkalomra állt össze az a kis társulat (s készült el maga a műsor is), akik 2020. február 1-én Újkígyóson a Cz. Kiss Rendezvényházban is bemutatták. Az első előadás óta immár ez talán a 10. alkalom s különbözőek helyszínek, mindig változó a közönség is – ám változatlanul élénk a siker. Újkígyóson, a szerző szülővárosában mostani előadás ősbemutatónak számított!
Mélyen átélt, hiteles színészi teljesítményt nyújtottak az ifjú művészek Lakatos Viktória, Szabó Zoltán és Lévai Attila. Kolarovszki Dóra énekhangja pedig mindenkit elkápráztatott.
„Ha még egyszer születnék, akkor is csak juhász lennék”
Tanácskozás a pásztorművészetről Konferencia 2015. augusztus 28–29.
HARANGOZÓ IMRE:
„A pásztorok olyan titkos emberek vótak...”
Pásztoraink hagyományáról Deák Antal visszaemlékezéseinek tükrében
Archaikus népi imáink nyelvi világa
„Négy őrző angyal a négy sarkán.”
Olyanok ezek az archaikus népi imák, mint az őrzőangyalok. A Biblia ugyan utal rájuk, de pontosan nem határozza meg őket. A népi képzelet, a fantázia alkotja meg, tölti meg tartalommal az őrzőangyal alakját. De vajon miből táplálkozik az alkotó fantázia? A mindennapi életből, környezetből, alapvető érzelmekből, vágyakból, kivetített képekből, jelenetekből, elődeinktől ránk hagyományozott nyelvi emlékből, archaikus, sokszor nem is értett fordulatokból. Az ima föltehetőleg a legősibb és legalapvetőbb nyelvi műfaj. A legősibb, biológiai alapú alapérzelemből, a félelemből táplálkozik. Az ember az egyetlen lény a földön, aki tudja, hogy az élet véges. A halálfélelem mozgat számos emberi tevékenységet. Ehhez kapcsolódik az alvás, az álom. A földkerekség minden embere tudja, hogy az alvás-álom más tudatállapot, egy kicsit halál, ezért a lefekvés pillanata megszentelt pillanat, és máig sokszor az imádság pillanata. Az ima műfaja talán ezért is ilyen tartós. Ugye ismerős a mondás: zuhanó repülőgépen nincs ateista...Ilyenkor szokott Sámbokréthy atya közbeszólni nyilvánosan is: Nem csak akkor kell ám imádkozni!
Ideje vagyon a’ születésnek...
Gondolatok a Transzcendens trambulin című kötet olvasásakor
Harangozó Imre: Transzcendens trambulin.
Korunk felfogása és a moldvai csángók hagyományai az utolsó átmenet rítusrendjével kapcsolatban.
Ipolyi Arnold Népfőiskola, Újkígyós 2010. 120 lap színes képmelléklettel.
„Ideje vagyon a’ születésnek, és ideje vagyon a’ meghalásnak” – jutottak eszembe a Prédikátor Könyvének szavai Harangozó Imre új kötetének lapozgatása közben.
Korunk 2003. Szeptember
Kinda István
Az újkígyósi születésű Harangozó Imre jelen kötet tanúsága szerint ismételten a legfőbb érdeklődési körén belül, a hagyományos népi világkép és vallásgyakorlás témájában végez kutatásokat a magyar nyelvterület legkülönbözőbb részein. A 2001-ben megjelent könyv másfél évtizednyi kutatómunkának az eredményeit foglalja össze dolgozatok, szövegközlések, fényképek, sőt digitalizált hanganyag (CD-melléklet) együttesével.
Gazda József, a kötet lektora és az előszó szerzője már az első oldalakon felhívja a figyelmet Harangozó kutatói koncepciójára, elveire, könyvének sajátosságaira. Ez alapján az írások két nagy, szent érzésben fogantak, a hit és a nemzet érzésében: ,,De bármiről is írjon, bármit is idézzen, mindenre ráborul, mindenre ráfonódik, mindent szinte szakrálissá avat a hittel és a nemzeti gonddal való megszentelés.”1 A mély szubjektivitású reflexiót a népélet kutatása iránti elhivatottság hangsúlyozása teljesíti ki a szerző lírai fogantatású vallomás-bevezetőjében.
- Harangozó Imre: "Anyám, anyám szép Szűz Márjám..." Régi imádságok a gyimesi és moldvai magyarok hagyományából. Lükő Gábor előszavával. 1992.
- Zsótér József: A falu közepe Kisgazdavilág Újkígyóson. 1993.
- Kovács Ferenc: Aradvégi mondák szerk.: Sarusi Mihály 1994.
- Harangozó Imre: Adalékok a népi műveltség vizsgálatához . 1995.
- Kovács Ferenc: "A sánta kutya lábán forgó palota..." Arad megyei népmesék. szerk.: Sarusi Mihály 1996.
- Harangozó Imre: "Krisztusz háze arangyosz..." Archaikus imádságok a gyimesi és moldvai magyarok hagyományából Erdélyi Zsuzsanna előszavával. 1998.